2024/2025 o‘quv yilidan boshlab barcha kurs talabalari uchun davlat oliy ta’lim muassasalari talabalar turar joyiga joylashish onlayn shaklda amalga oshirilmoqda. Bunda talabalar turar joyiga joylashish uchun ariza berish 1-avgustdan boshlab o‘quv yili yakuniga qadar davom etadi. Reglamentga muvofiq, joriy o’quv yili uchun ariza berish boshlandi.
– “Mehribonlik uylari” tarbiyalanuvchilari, yetim va ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan talabalar;– “Ijtimoiy himoya yagona reyestri”, “Temir daftar” va “Ayollar daftari”ga kiritilgan ijtimoiy himoyaga muhtoj oilalarning farzandlari hamda “Yoshlar daftari”da turadigan talabalar;– I va II guruh nogironligi bo‘lgan talabalar;– bir oiladan bakalavriat bosqichi kunduzgi ta’lim shaklida ikki yoki undan ortiq to‘lov-shartnoma asosida o‘qiyotgan oilalar farzandlari;– xalqaro fan olimpiadalari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan respublika fan olimpiadalarida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan talabalar;– “Yil talabasi” va “Talabalar teatr studiyalari” ko‘rik-tanlovlarining respublika bosqichi g‘olibi bo‘lgan talabalar;– oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida o‘tkazilgan “Zakovat” intellektual o‘yinining respublika bosqichida g‘oliblikni qo‘lga kiritgan talabalar;talabalar turar joyida talabalar kengashi raisi, qavat sardori bo‘lgan talabalar;

Кому отдается приоритет при заселении в студенческое общежитие?
Начиная с 2024/2025 учебного года, заселение в студенческие общежития государственных высших учебных заведений для всех студентов осуществляется в дистанционном формате. В этом случае приём заявлений на заселение в студенческие общежития будет продолжаться с 1 августа и до конца учебного года. В соответствии с регламентом, приём заявлений на текущий учебный год уже начат.В студенческие общежития в приоритетном порядке принимаются следующие категории студентов:
– Воспитанники детских домов, дети-сироты и студенты, оставшиеся без попечения родителей;
– Дети из семей, нуждающихся в социальной защите, включённых в «Единый реестр социальной защиты», «Железную книгу» и «Женскую книгу», а также студенты, включённые в «Молодёжную книгу»;
– Студенты с ограниченными возможностями I и II групп;
– Дети из семей, в которых обучаются два и более студентов очной формы обучения из одной семьи на платно-контрактной основе;
– Студенты, победители международных и республиканских олимпиад по предметам, проводимых Министерством высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан;
– Студенты, победители республиканского этапа конкурсов «Студент года» и «Студенческие театральные студии»;
– Студенты, победители республиканского этапа интеллектуальной игры «Заковат» среди студентов высших учебных заведений; студенты, являющиеся председателем студенческого совета и старостой этажа в студенческом общежитии;