Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining “El-yurt umidi” stipendiyasi joriy etiladi
🔹 “El-yurt umidi” stipendiyasi gʻoliblari ochiq tanlov asosida test sinovlari va suhbat oʻtkazish orqali aniqlanadi;
🔹 test sinovlarida nomzodlarning intellektual, tahlil qilish va kreativlik qobiliyatlari, psixologik barqarorligi baholanadi.
📊 Bakalavriat boʻyicha hamda magistratura va doktorantura boʻyicha xalqaro reyting tashkilotlarining global reytingi natijalariga koʻra:
🔸birinchi 100 talikka kiritilgan xorijiy oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalari taʼlim dasturlari boʻyicha oʻqish xarajatlari (tuition fee) toʻliq qoplanadigan grant asosida qabul qilingan nomzodlarga “El-yurt umidi” jamgʻarmasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
🔸 birinchi 300 talikka kiritilgan xorijiy oliy taʼlim va ilmiy-tadqiqot muassasalariga qabul qilingan nomzodlarga xalqaro transport va turarjoy xarajatlari uchun “El-yurt umidi” jamgʻarmasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi;
🔸 birinchi 20 talikka kiritilgan xorijiy oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim dasturlari boʻyicha oʻqish xarajatlari (tuition fee) kamida 50 foiz qoplanadigan grant asosida qabul qilingan Prezident, ijod va ixtisoslashtirilgan maktablari bitiruvchilariga “El-yurt umidi” jamgʻarmasi stipendiyalari tanlovlarsiz ajratiladi.

Учреждена стипендия Президента Республики Узбекистан «El-yurt umidi»
🔹 Победители стипендии «El-yurt umidi» определяются на основе открытого конкурса через проведение тестов и собеседований;
🔹 В ходе тестирования оцениваются интеллектуальные способности, аналитическое и креативное мышление, а также психологическая устойчивость кандидатов.
📊 По программам бакалавриата, магистратуры и докторантуры, в зависимости от позиции зарубежного вуза в международных рейтингах:
🔸 Кандидатам, зачисленным на основе полного гранта (tuition fee) в зарубежные высшие учебные и научно-исследовательские учреждения, входящие в топ-100 международных рейтингов, стипендия Фонда «El-yurt umidi» выделяется без конкурса;
🔸 Кандидатам, зачисленным в учреждения, входящие в топ-300, стипендия Фонда «El-yurt umidi» покрывает международные транспортные расходы и проживание — также без конкурса;
🔸 Выпускникам Президентских, творческих и специализированных школ, зачисленным на основе гранта, покрывающего не менее 50% стоимости обучения по программам бакалавриата в вузах, входящих в топ-20, стипендия Фонда «El-yurt umidi» также предоставляется без конкурса.